Co należałoby wiedzieć dobierając oświetlenie do domu?

Posted on 08/11/2022 8:07am

Salon to swego rodzaju wizytówka domku. To punkt spotkań, ale też wypoczynku i relaksu. Toteż warto uwydatnić oświetleniem jego charakter oraz zaakcentować aranżację wnętrza. W tym wypadku nie starczy jedno oświetlenie centralne. Warto pokusić się o bardziej wyszukaną kombinację oświetlenia.


lampa sufitowa
Author: U.S. Army
Source: http://www.flickr.com
Klasycznym podejściem jest lampa podłogowa ze ściemniaczem (sprawdź przykłady: lampydodomu.pl/nowoczesne-lampy-podlogowe/39122-lampa-podlogowa-sienna-ze-sciemniaczem.html) a także punkty świetlne w formie kinkietów, lamp jadalnych, podłogowych jak też dekoracji świetlnych na przykład z opraw do obrazu, podświetleń półeczek a również kompozycji oczek halogenowych czy też żarówek LED. Zastosowanie złożonego oświetlenia przez zestawienie ogólnego światła z miejscowym jak też przy dodatkowym uwzględnieniu układów regulacji natężenia oświetlenia gwarantuje swobodne konstruowanie klimatu wnętrza a także zapewnia funkcjonalność jak również energooszczędność. Inna ilość światła jest potrzebna przy spotkaniu towarzyskim, natomiast inna przy wypoczynku, a także adekwatnie do pory roku a także ilości światła dziennego.
Oświetlenie podstawowe (dla przykładu żyrandol, lampa nad stołem) są częstokroć uzupełniane lampą podłogową. Lampa podłogowa emituje znaczną ilość światła na sufit zapewniając w efekcie łagodne rozproszone światło odbite, sprzyjające relaksowi. Zwykle tego typu lampy mają ściemniacz i źródło światła o mocy od 100 do 500W (najczęściej żarówka tradycyjna lub inwerter growatt halogenowa). Producenci proponują lampy sufitowe dla dzieci w najprzeróżniejszych wersjach, przykładowo z dodatkowym regulowanym ramieniem wyposażonym w żarówkę mniejszej mocy z funkcją do oświetlenia miejscowego. Polecamy stronę: lampy sufitowe dla dzieci. Bardzo interesujące efekty możemy uzyskać montując kinkiety na ścianach. Ich kluczowy walor to zdobienie wnętrza, uwydatnianie kolorystyki, dla przykładu struktury tynków dekoracyjnych, itd. Kinkiety w zależności od wykonania mogą oświetlać pomieszczenie blaskiem odbitym od sufitu oraz ściany czy świecić wprost poprzez dekoracyjne klosze.
oświetlenie kuchni
Author: SKOFF
Source: SKOFF


Wybierając lampy wiszące kuchenne trzeba zwrócić uwagę na ergonomiczność. (Warto zajrzeć: LampyDoDomu). Prócz tradycyjnie już stosowanego rozwiązania w postaci oprawy na suficie w centralnej części kuchni warto zamontować oświetlenie punktowe pod szafkami wiszącymi.

Tags: dekoracja, lampy, energooszczędność