Czym charakteryzuje się lokata oszczędnościowa?

Posted on 24/11/2018 9:16am

Dziś prawie wszyscy posiadamy konta bankowe w rozmaitych instytucjach, większych, małych i średnich. Dobór placówki bankowej jest uzależniony rzecz jasna od indywidualnych potrzeb. Pierwszy rachunek rozliczeniowy w banku zakładamy najczęściej w momencie otrzymania pierwszego wynagrodzenia stałego.

Skarbonka
Author: Images Money
Source: http://www.flickr.com
Zazwyczaj zakładamy sobie ROR. Zapobiegliwsi rodzice zakładają konta dla młodzieży, aby nauczyć swoje pociechy zarządzania finansami. Dla banków jest to szansa do udzielania edukacji ekonomicznej, jednocześnie też do przyzwyczajenia nieletniego klienta do usług bankowych.

Nie jest to jednakże jedyny produkt bankowy proponowany przez banki. Jedną z mniej cenionych (głównie przez odbiorców indywidualnych) ofert banków jest lokata, a więc instrument finansowy w którym klient banku oddaje instytucji na sprecyzowany czas (dla przykładu kwartał, miesiąc, rok) osobiste środki, w zamian za odsetki które klient dostaje po okresie na który zawarta została lokata.

Aby którekolwiek opracowanie było traktowane za warte polecenia, powinno zawierać rzeczową treść. Jeśli chcesz ją uzyskać, kliknij tutaj oraz zdobądź cenne szczegóły (http://amilado.pl/torby-medyczne/).Krótko mówiąc, klient banku użycza mu kredytu na określony okres, za co otrzymuje zapłatę w postaci odsetek. To czy jest to dla klienta lokata bezstratna jest uzależnione od kilku elementów - po największej części od wysokości oprocentowania, długości lokaty i stanu inflacji. Dobrym wyborem wydaje się być sztywne oprocentowanie, gdyż daje ono klientowi banku gwarancję, iż oprocentowanie nie zmieni się w okresie trwania umowy. Umożliwia to z pewnością swobodniej podjąć decyzję o zainwestowaniu swych środków, a po wtóre zabezpiecza banku przed niekorzystnymi wahaniami stóp procentowych .

Dolary
Author: knowmadic news
Source: http://www.flickr.com
Następnym czynnikiem na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest sposób naliczania odsetek, czyli ich kapitalizacji. Interesującą ofertą bankową może być tzw. lokata bezkarna - http://www.wybierarka.pl/lokaty/bgz-optima/lokata-bezkarna/712_685 - jaką charakteryzuje: krótko terminowość, stałe oprocentowanie (czterech procent w skali rocznej), i - jak tytuł wskazuje - możność bezkarnego zerwania lokaty z gwarancją otrzymania zarobionych odsetek.

Niezwykle pomocne podczas analizy lokat bądź dowolnych produktów bankowych mogą być rankingi lokat ogłaszane przez serwisy ekonomiczne istotnych opiniotwórczych pism takich jak Rzeczpospolita, czy też cenionych portali gospodarczych w internecie. Z pewnością by nasza inwestycja przyniosła profit trzeba jej - jak roślince - poświecić nieco czasu.

Tags: banki, odsetki, lokaty, konta