Czym są i do czego służą tensometry? Czy dobrze korzystać z tego rodzaju urządzeń, w jakich sytuacjach się najlepiej sprawdzają?

Posted on 30/09/2019 12:00am

Czujniki tensometryczne, jakie nazywane są również jako tensometry, to najważniejszy element każdej wagi elektronicznej. To również konieczne urządzenie do pomiaru sił ściskających, naprężeń i tak dalej. Często spotkać możemy je w układach automatyki, w jakich jest niezbędność dokonywania pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników magazynujących surowce lub platform najazdowych. Czujniki takiego typu zlokalizowane są pod podporami zbiornika albo platformy. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi można realizować pomiar mas, surowców czy dozowania.

Tensometr
Source: wagi-elektroniczne.pl
O wykorzystaniu odpowiedniego typu tensometru zadecydują warunki i wymagania pomiaru jakie mają związek z materiałem, kształtem elementu konstrukcyjnego czujnika a także temperaturą pracy. Aktualnie trzeba przyznać, iż najszersze zastosowanie mają tensometry oporowe, są tak naprawdę najczęściej stosowane podczas pomiarów laboratoryjnych i użytkowych. Zasada funkcjonowania tensometru oporowego opiera się na właściwości fizycznej drutu metalowego, która polega na zmianie jego rezystancji elektrycznej łącznie ze zmianą długości.Drut oporowy przyklejany jest za pomocą specjalistycznego kleju na element który odkształca się pod wpływem istniejących sił. Materiał oporowy czujnika będzie ulegał podobnym odkształceniom, jak element, na jakim czujnik został przyklejony. Technologia przyklejania, używane materiały to znacząca wiedza firm, jakie gwarantują czujniki siły, gdyż od tego zależą dokładność oraz stabilność czujników. W zależności od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego można wymienić tensometry wężykowe, tensometry kratowe a także tensometry oporowe foliowe. Te pierwsze to drut rezystancyjny o średnicy ułamków mm, który jest uformowany w kształcie wielokrotnego wężyka. Następny rodzaj - szereg drucików jakie są ułożone równolegle i złączone bardziej grubymi odcinkami taśmy miedzianej.

Ostatni jest złożony z siatki rezystancyjnej w postaci wężykowej jaka zrobiona jest z cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona z podkładką nośną. W tej sytuacji zawsze należy dobierać właściwe urządzenie, które będzie pasowało do naszej działalności. Dobre urządzenie to z pewnością Midas NFX (zapraszamy do serwisu), wybierając je mamy pewność, że spełni swoje zadania w sposób jak najbardziej odpowiedni. To zapewni powodzenie, będzie gwarancją, iż zaplanowane działanie na pewno się uda. By tak się stało powinniśmy pamiętać o najlepszym doborze sprzętu, to dotyczy także tensometrów.

Tags: technologia, czujniki, sprzęt, drutu