Dlaczego branża IT cały czas potrzebuje wielu pracowników, jaka jest wysokość wynagrodzeń na stanowiskach informatycznych.

Posted on 07/01/2019 7:26am

Jednym z najpopularniejszych obecnie zawodów jest tak zwany informatyk. Bardzo dobrze można to zresztą zobaczyć po ilości ofert, które się ukazują dla przedstawicieli tego zawodu. Tak naprawdę aktualnie informatyka stała się tak rozbudowana, że najróżniejszych specjalizacji jest faktycznie dużo.

informatyk, programista
Author: Southbank Centre
Source: http://www.flickr.com
Nadal potocznie mówi się o osobach z tej branży informatykami, lecz mogą się one zajmować one całkowicie odmiennymi zagadnieniami, mając coraz bardziej specjalistyczne umiejętności. Oczywiście pracowniczy rynek dostosowuje się do takich trendów, co dobrze widać w ofertach. Właściciele firm nie szukają już osób, które umieją wszystko po trochu. Interesować ich raczej będą specjaliści w jednej konkretnej dziedzinie, rzecz jasna posiadający jakąś orientację w reszcie zagadnień, ale doskonale umiejący jedną rzecz. Zresztą obecnie najróżniejszych technologii jest tak dużo, że nawet przy pełnym zaangażowaniu pojedyncza osoba miałaby niewielkie szanse, aby się wszystkiego nauczyć. Po to m.in. firmy organizują hackathon, czyli konkurs dla programistów i informatyków, dzięki któremu testowane są konkretne umiejętności.Z tego też powodu i sami pracownicy będą się w czymś specjalizować, stając się programistami, wdrożeniowcami czy testerami, i w tym starają się być jak najlepsi. Branża IT jest także jedną z lepiej płatnych branż z wynagrodzeniami znacznie przewyższającymi średnią krajową. Rzecz jasna ogromnie dużo będzie tu zależało od firmy, w jakiej się pracuje, miejscowości i specjalizacji. W małych miasteczkach programista java zarobki rozpoczynają się od półtora tysiąca, ale już w Krakowie czy Warszawie może to być co najmniej dwukrotnie razy więcej.

programista
Author: Berliner.Gazette
Source: http://www.flickr.com
W dużych miastach zainteresowanie takimi programistami bez przerwy rośnie, tak więc rynek wymusza podnoszenie wynagrodzeń i dodatków socjalnych. Na wysokie dochody liczyć również mogą programiści bazodanowi, wdrożeniowcy i analitycy. Jeśli chodzi o nichpensje rzędu nawet siedmiu tysięcy to coś zupełnie normalnego. Najwyższą półkę jeśli chodzi o wysokość pensji uzyskują kierownicy projektów i dyrektorzy działów. Jeśli chodzi o nich dziesięć tysięcy to niejako standard, lecz też ponoszą oni znacznie większą odpowiedzialność za to, czym się zajmują. Więcej na

Tags: Informatyka, IT, Informatyk