Jak musi być oznakowana etykieta produktów ekologicznych?

Posted on 03/08/2022 9:24am

Obecnie duża część społeczeństwa chce dbać o zachowanie jak najzdrowszego trybu życia. Objawia się to na różne sposoby a jednym z nich jest spożywanie zdrowego pożywienia.
Podążając tym tokiem myślenia, jeszcze bardziej znacząca ilość ludzi zaczyna się interesować żywnością ekologiczną.


Oczyszczacz powietrza - airnaturel.pl


szybkozłączka
Author: connectors distribution box
Source: http://www.flickr.com


kolarstwo górskie
Author: Kimon Berlin
Source: http://www.flickr.com


Popyt z kolei wywołuje zwiększającą się podaż na takiego typu produkty. Czasem jest ich tak dużo, że ich ilość może wprawić klientów w lekkie zagubienie. Jest to niestety tym bardziej prawdopodobne, że wśród produktów faktycznie ekologicznych są również tego typu, jakie z ekologią naprawdę mało mają wspólnego. W gąszczu bardzo bogatej oferty rynkowej trzeba ich poszukiwać na analogicznej zasadzie jak odmienne produkty: starannie czytając opisy. Klienci powinni zatem wykazywać się dużą dawką pragmatyzmu oraz nawet podejrzliwości. W praktyce prawidłowo stworzona etykieta produktów ekologicznych powinna mieć unijne logo tego typu produkcji, nr identyfikacyjny jednostki certyfikacyjnej, oznaczenie miejsca, w którym wyprodukowany został nieprzetworzony produkt rolniczy, a z którego zrobiono towar finalny.


Takie oznaczenie jest zamieszczane tuż pod wspomnianym numerem jednostki certyfikującej. Może być wyrażone w formie rolnictwo UE, spoza UE lub rolnictwo UE/spoza UE. Dopuszczalne jest zamienienie skrótu UE nazwą danego państwa, np. rolnictwo Polska. Oczywiście jedynie w takiej sytuacji, gdy wszystkie składniki wyprodukowano w konkretnym państwie.
Należy mieć w pamięci, że popularne nazwy typu "z naturalnych źródeł" wcale nie gwarantują, że taki produkt jest faktycznie ekologiczny. Gwarancją jest jedynie wymienione wcześniej oznakowanie.

Tags: wagi, towar, dane, towary