Jak prezentuje się sektor hotelowy w Polsce? Czy jest bardziej korzystnie niż wcześniej? Jak wygląda tendencja na przyszłość?

Posted on 18/08/2017 10:07am

Trzeba potwierdzić, że rok 2015 był bardzo dobry dla branży hotelarskiej w naszym kraju. To zwłaszcza istotne, bo we wcześniejszych latach nie zawsze było dobrze. Po świetnym 2012 roku, jak odbywały się w naszym kraju ME w piłce nożnej, branża hotelowa zaliczyła słabszy okres w latach 2013-2014. Znaczna część różnorodnych obiektów, w lepszym i gorszym standardzie, zaliczyła w tamtym okresie gorsze wyniki. Dopiero w poprzednim roku znacznie się poprawiło, a to dzięki wyraźnemu wzrostowi obłożenia, a jednocześnie długo wyczekiwanej poprawie średniej ceny. Zwłaszcza pozytywnie zaskoczył wskaźnik RevPAR, co oznacza przychód na dostępny pokój.


konferencja w hotelu
Author: Events Bali Discovery
Source: http://www.flickr.com
Wzrósł on w ubiegłym roku o około 10 procent. Zauważalne jest to szczególnie w ekskluzywnych hotelach najwyższej klasy jak Binkowski hotel. W większości dużych polskich ośrodków miejskich urósł popyt - jeżeli chodzi o gości krajowych, ale i zagranicznych. W odpowiedzi na taki wzrastający popyt branża hotelowa w naszym kraju rewelacyjnie się rozwija i dopasowuje do wymagań rynku. W ostatnich pięciu latach dosyć mocno wzrosła ilość dostępnych hoteli, gdyż oddawano do użytku średnio sto nowych hoteli. Np., na koniec 2014 roku funkcjonowało już w Polsce około dwa i pół tysiąca hoteli, które gwarantują ponad sto dwadzieścia tysięcy pokoi. Wpływ na dynamiczny rozwój takiego sektora ma faktycznie dobra kondycja polskiej gospodarki, zwłaszcza, że znaczna część popytu kreowana jest przez gości głównie z segmentu biznesowego oraz korporacyjnego. Stąd więc, jak wyraźnie dostrzegamy, tak obiecujące wyniki zawdzięczamy dalszemu rozwojowi sektora nowoczesnych usług dla biznesu, szczególnie w takich miastach, jak Wrocław, Kraków czy Warszawa.

Warszawa to bez wątpienia największy rynek hotelowy w Polsce i to pod różnym kątem, zarówno więc pod kątem podaży pokoi hotelowych, jak i popytu na miejsca noclegowe. Również w mniejszych niż Warszawa miastach, zauważalny jest rzeczywiście pozytywny trend. Najlepszym przykładem są Kielce oraz wspomniany we wcześniejszym fragmencie Binkowski Hotel (sporo więcej przeczytasz pod tym adresem). Jak trend zostanie utrzymany, to możemy być pewni, że w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej korzystnie, a na pewno tak samo dobrze, jak teraz. Patrząc na to co się dzieje, możemy właśnie tak domniemywać.

Tags: pokój, biznes, branża