Jak wymyślić właściwą domenę dla sklepu działającego w sieci?

Posted on 31/08/2017 9:15am

Domena to nie tylko adres określonej witryny. W jakimś sensie jest również jej wizytówką i o tej witrynie może sporo powiedzieć. Wybór odpowiedniej domeny dla witryny nie jest prostym przedsięwzięciem. Jest to jednak ogromnie istotne w sytuacji sklepów działających w Internecie.
Plakat
Author: Duncan Hull
Source: http://www.flickr.com
Współcześnie w tym zakresie istnieje znaczna konkurencja, zatem powinno się troszczyć się o to, by sklep był znany, a dostanie się do niego ułatwione. A to osiąga się między innymi nadając odpowiednią domenę internetową. Dawniej nie przywiązywano do tego tak dużej wagi jak dzisiaj, jednak nawet obecnie dość nagminnie można zaobserwować zły wybór. Nierzadko przykładowo domeny są długie tak jak w sklepie kino.domowe.com.pl, dodatkowo zawierają zbędne znaki, które w znaczny sposób utrudniają użytkownikom zapamiętanie domeny.

By użytkownik łatwo zapamiętał

Opisywana łatwość w zapamiętaniu adresu sklepu przez internautę ma ogromne znaczenie. Jeżeli bowiem nazwa zostanie w jego pamięci momentalnie, są duże szanse, że użytkownik ten do sklepu powróci w późniejszym czasie. Przykładowo z tej przyczyny lepsze są domeny krótkie od bardziej rozbudowanych. Z drugiej strony jednak krótka nazwa połączona z cyframi automatycznie
Wyszukiwarka
Author: Descrier
Source: http://www.flickr.com
traci na wartości, czego przykładem jest vm24.pl. Opinie o interesujących sklepach odnajdziesz tu: opinie o sklepie kino.domowe.com.pl. W miarę możliwości wskazane jest, by w domenach nie używać liczb ani żadnych dodatkowych znaków. Należy pamiętać, że domeny składające się z samych wyrazów w każdym przypadku są łatwiejsze do zapamiętania.

Wywoływanie skojarzeń z branżąW wyborze dobrej domeny istotne jest także, by skojarzyła się ona użytkownikowi z asortymentem sklepu. Na przykład adres legolas.pl kojarzy się z literaturą fantasy, a jest to adres księgarni internetowej. Ogólnie w sieci można spotkać bardzo wiele adresów, które zupełnie nie kojarzą się z dziedziną, w jakiej działają sklepy. Jest to znaczny błąd, ponieważ w ten sposób również adresy są o wiele trudniejsze do przyswojenia. Przykładowo sklep z kasami fiskalnymi istniejący pod adresem yago24.pl jest stosunkowo trudny do odszukania.

Poza tym jednak niektóre marki wytwarzające określony produkt zdobyły już taką renomę, że ich nazwa w domenie sklepu internetowego nie będzie myląca. Ciekaw wiadomości o wspomnianych sklepach znajdziesz tutaj: sklep legolas.pl.

Tags: adresy, sklepy