Jakich kontroli najbardziej boją się dyrektorzy większych oraz tych niewielkich spółek funkcjonujących na obszarze całego kraju

Posted on 06/05/2020 7:51am

Menedżer mniejszej lub większej spółki można bez obaw przyrównać do dyrygenta, który kieruje nawet kilkudziesięcioosobową grupą artystów. Jednakże o ile maestro musi liczyć się z oceną audytorium oraz krytyków, o tyle kapitalista głównie ma słuchać swoich klientów, jak również bacznym okiem śledzić prowadzenie księgowej dokumentacji i w wolnych chwilach jeszcze podglądać poczynania konkurencji.


księgowość
Source: pixabay
To właśnie ich odwiedzin posiadacze przedsiębiorstw obawiają się najbardziej.Co roku wszystkie podmioty są zobowiązane do sporządzenia sprawozdania finansowego. Najczęściej to naprawdę ważne zadanie muszą wykonać księgowe zatrudnione w konkretnej firmie, a gotowy dokument zatwierdzają dyrektorzy. Złożenie własnego podpisu zobowiązuje - każdy kierownik tym samym potwierdza prawdziwość zamieszczonych informacji. Oczywiście przedsiębiorca praktycznie nigdy nie może sprawdzić poprawności danych, zatem podczas ewentualnej kontroli na pewno będzie czuł się mało komfortowo. Z tego powodu niektórzy zarządcy przedsiębiorstw zlecają badanie sprawozdań finansowych fachowcom, a konkretniej np. biegłym rewidentom lub księgowym z kilkudziesięcioletnim stażem (więcej o badaniu sprawozdań finansowych) . Pomimo tego że słowo audyt nie powinno kojarzyć się z surową kontrolą, to jednak spodziewana obecność audytorów może przyprawić menadżerów o ból głowy i dodatkowo spędzić sen z powiek. Z tego powodu chyba każdy audyt jest przeprowadzany w stresującej atmosferze, nawet gdy księgowość bywa prowadzona w staranny sposób, a pracownicy z urzędu skarbowego nie mają jakichkolwiek powodów do wskazania nieprawidłowości - w końcu audytor to raczej mentor, który podsunie cenne wskazówki.


rachunkowość
Tak czy owak, warto pomyśleć o tym, by przeprowadzić chociażby audyt finansowy, czyli zaprosić rewidenta, żeby zweryfikował poprawność wypełnienia rocznego sprawozdania (więcej o audycie finansowym). W istocie, to chyba niewielu przedsiębiorców interesuje się księgami handlowymi i pozostałymi, lecz tak samo istotnymi dokumentami, a ściślej tym, czy są poprawnie wypełniane. Ich poczynania najczęściej ograniczają się do przyjęcia na etat samodzielnej księgowej lub wpisania w sieć hasła usługi księgowe w Warszawie czy Piotrków Trybunalski. Natomiast najważniejsze jest to, jakie dokładnie kwoty zarabia ich własna spółka.

Tags: firma, dokumentacja, Rachunkowość, menedżer, rewident