Jakim sposobem skutecznie planować swój czas?

Posted on 26/02/2021 7:29am

Czas jest najbardziej cennym oraz jednocześnie bardzo trwonionym majątkiem, w jaki jesteśmy wyposażeni. Sporo ludzi poświęca większość czasu na zajmowanie się wieloma, na ogół bagatelnymi problemami i zadaniami, zamiast skoncentrować się na niewielu, za to istotnych życiowo sprawach. Na co więc warto kierować uwagę, planując swój czas?


terminarz
Author: Complete Merchandise
Source: http://www.flickr.com
Kto wybiera kalendarz a5?

Częstokroć 20 proc. strategicznie spożytkowanego czasu i energii przynosi 80 proc. wyników. Przy formułowaniu celów a także planowaniu działań oraz środków, jakie pragniemy na nie poświęcić, trzeba wyszukać w życiu zawodowym i prywatnym 20 proc. czynników sukcesu i przyznać im największy priorytet. Niezwykle istotne jest, czy bierzemy pod uwagę ważność danego zagadnienia, czy może pilność. Obowiązki są podzielone na dwa kryteria: waga (ma związek z naszą misją) oraz pilność (odnosi się do terminu zrealizowania konkretnego zadania). Zadania ważne (mają strategiczne znaczenie, są zauważalne ze względu na ich pilność. Są to sprawy niecierpiące zwłoki, konieczne do zrealizowania w jak najbliższym wykonalnym czasie, kwestie pilne). Zadania ważkie, jednak mało pilne (wymagają planowania, także te długoterminowe, kładą one niemały nacisk na własny rozwój, poszukiwanie pomysłowych rozwiązań, delegowanie, dociekanie wiedzy, rozwój a także doskonalenie osobistych wartości, tworzenie własnej misji). Obowiązki pilne, jednakże obojętnie (zadania te nie wnoszą ważnych treści do naszych wartości ani zasadniczych celów). Czynności z tejże ćwiartki powinno się dzielić z innymi). Zagadnienia nieistotne i niepilne (to tak zwane pożeracze lat; między innymi: bezpłodne surfowanie po internecie, przerzucanie kanałów w TV, szwędanie się po galeriach handlowych itd).


Kalendarze firmowe
Natomiast biorąc pod uwagę działania, je też można przyporządkować odpowiednim ćwiartkom, gdzie: zarządzanie kryzysami to władza ( http://adwokat-wroclaw.com.pl/pozbawienie-wladzy-rodzicielskiej ) nad sytuacjami, jak: stres, chroniczny brak czasu dla siebie jak też rodziny, brak odpoczynku, wszelkiego rodzaju uzależnienia. Zarządzanie samym sobą jest to wewnętrzna harmonia; podtrzymywanie więzi familijnych, automotywacja. Zarządzanie cudzymi priorytetami to brak poczucia sensu przeprowadzanych działań, a również celu i misji, brak zdolności tworzenia związków z innymi ludźmi, niedoceniane poświęcanie się pozostałym. Zarządzanie "pożeraczami czasu" to brak umiejętności samodzielnego dbania o własne potrzeby, nałogi.
W organizowaniu sobie czasu ogromnie pomóc nam mogą kalendarze firmowe, terminarze lub kalendarze książkowe. Co warto wiedzieć?

Tags: czas, galeria handlowa, życie zawodowe