Karty zbliżeniowe jako karty bezdotykowe, plastikowe przypominające fizycznie kartę płatniczą, z wkomponowanym niedużym mikroprocesorem, pamięcią i anteną.

Posted on 10/11/2022 8:10am

Kontrola dostępu to system polegający na instalowaniu odpowiednich urządzeń lub oprogramowania oraz wdrożeniu procedur organizacyjnych, mających na celu rozpoznawanie podmiotu. Kontrola dostępu ma zastosowanie przede wszystkim pośród dużych korporacji, których podwładni pracują w biurowcach i kampusach. Często systemy te używa się do zabezpieczeń psamodzielnych pomieszczeń, takich jak magazyny czy serwerownie. O popularności tej procedury uwierzytelniania mówi fakt wprowadzenia jej na zabawach masowych, wyciągach narciarskich, a nawet na odpłatnych parkingach. Kontrola dostępu jest to najlepsze rozwiązanie, przy każdych drzwiach zainstalowany jest czytnik – kontroler który został zaprogramowany do obsługi wprowadzonych kart, czytnik – kontroler nie jest powiązany żadną siecią z pozostałymi czytnikami w gmachu lecz działa samodzielnie.

karty zbliżeniowe w torebce
Author: Andrew Magill
Source: http://www.flickr.com
Każdorazowa operacja wprowadzenia lub usunięcia karty do pamięci kontrolera kontroli dostępu wymusza wizyty serwisanta lub osoby będącej administratorem układu, jeśli w budynku jest dużo przejść objętych kontrolą dostępu lub występuje nieprzerwana wymiana ludzi uprawnionych takie rozwiązanie jest uciążliwe i nie opłacalne. Systemy autonomiczne nie umożliwiają również ciągłego doglądania przejść i np. informowania ile osób i które osoby są w budowli lub danej strefie bardzo często kontrolery autonomiczne nie zapisują w pamięci użycia karty zbliżeniowej więc nie da się odtworzyć z pamięci kto wchodził do danych pomieszczeń. U niektórych z propozycji jest możliwe zastosowanie harmonogramów czasowych dostępności dla każdej z kart osób uprawnionych (np. zakazanie wejścia w dni wolne).

Ta najnowsza publikacja została przygotowana specjalnie dla ciebie. Poznaj ją, by odkryć nowe informacje. Zapraszamy do nas!

Kontrolowanie dostępu autonomicznego doładowywana jest z zasilacza sieciowego lub akumulatora. Porównaj: System.

Montowane są także kontrolery wbudowane w mechanizm klamki (spotykane niejednokrotnie w systemach hotelowych). Ważną zaletą układów autonomicznych (i jedyną) jest fakt, że nie wymagają zrobienia instalacji przewodzącej między kontrolerami kontroli dostępności a centralą. Kontrola dostępu robiona jako system autonomiczny może być traktowana jako elektroniczna wersja tradycyjnego klucza mechanicznego. Wszystkie metody identyfikowania wymagają pewnych urządzeń wejściowych (skaner, klawiatura) oraz wykonawczych (rygle, zamki elektroniczne). Korzystnym wyjściem jest połączenie wszystkich fragmentów systemu w sieć, tworząc oparty na informatyce system zabezpieczeń.

Karty zbliżeniowe czyli odmiennie karty bezdotykowe to plastikowe karty elektroniczne podobne wyglądem kartę płatniczą, z wbudowanym niewielkim mikroprocesorem, pamięcią i anteną. Odczyt informacji z karty odbywa się bezprzewodowo przez indukcję elektromagnetyczną bez konieczności wsuwania karty do czytnika. Cewka czytnika wzbudza cewkę karty, co zasila układ elektroniczny karty.

Układ ten stosownie moduluje sygnał wysyłany przez cewkę karty, który jest pobierany przez czytnik i odpowiednio interpretowany. Standardowe karty działają na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów. Są karty z swoim zasilaniem, co pozwala na powiększenie zasięgu do kilku metrów.

Zobacz też:

Tags: mechanizm, kontrolery, operacja