Nasze gadżety chronione są przez drobne podzespoły, o których istnieniu nierzadko nie mamy bladego pojęcia

Posted on 10/11/2022 8:14am

Rezystory (m.in. warystor) to wyjątkowo malutkie podzespoły, których podstawowym przeznaczeniem jest chronienie urządzeń przed przepięciami. Są one instalowane w różnych przedmiotach, z którymi mamy styczność codziennie.


sprzęt - migawka
Author: Arkadiusz Sikorski
Source: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej lwia część z nas absolutnie nie ma pojęcia o ich istnieniu, pomimo, że pełnią tak istotną funkcję. Najpopularniejszym urządzeniem, w którym instaluje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te malutkie podzespoły charakteryzują się tym, że ich wartość rezystancji zmniejsza się wraz ze zwiększaniem się napięcia. Są one więc klasycznymi bezpiecznikami. Jeżeli napięcie płynące poprzez warystory jest nazbyt duże, przejmują one impuls elektryczny, co sprawia, iż nasze urządzenie najpewniej wyłączy się. Jest to doskonała ochrona przed skokami napięcia, które w innym przypadku miałyby szansę zagrozić naszemu urządzeniu. Jeżeli chcemy kupić warystory to nie będzie z tym żadnego problemu – starczy zajrzeć do Internetu, odpalić wyszukiwarkę oraz wpisać odpowiednie słowo kluczowe, a dostaniemy wiele rezultatów, które mogą nas zaciekawić. W Internecie funkcjonuje mnóstwo sklepów oferujących warystory.

sprzęt - zbliżenie
Author: wiktor jedrzejczak
Source: http://www.flickr.com
Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi urządzeniami, w których instaluje się te malutkie moduły. Wykorzystuje się je także do ochrony linii telefonicznych i w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym wypadku ich funkcją jest ochrona aparatów telefonicznych, modemów oraz różnych urządzeń podłączonych do linii telefonicznej. Dodatkowo warystory pełnią też rolę odgromników oraz służą jako swoiste zabezpieczenie transformatorów. Teraz produkuje je się najczęściej ze sprasowanych tlenków cynku i bizmutu, które formuje się w pastylkę.

Potwierdzisz raczej, że analizowany tekst jest nieschematyczny. Jeśli zatem chcesz poznać go głębiej, zobacz informacje będące tutaj.

Pokrewnym modułem jest termistor, jednak w jego przypadku opór w dość znacznej mierze zależy od temperatury. Używa się ich wyjątkowo często w bateriach telefonów, by je ochronić np. przed nazbyt szybkim ładowaniem.


Używamy na co dzień tak wiele urządzeń, iż prawie nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak złożone potrafią one być. Jeżeli zatem nasze urządzenie, np. telewizor, w okamgnieniu się wyłączy, to możemy mniemać, iż zadziałał warystor, który uchronił je przed poważniejszymi następstwami.

Tags: zabezpieczenie, hasło, telefon, części, dane