Odkurzacze – jaki rodzaj najefektywniej odkurza mieszkanie?

Posted on 18/06/2022 7:48am

Nie tylko pyłki drzew i traw są męczarnią dla alergików. Już w poprzedzającym artykule o pościeli antyalergicznej, zaznaczaliśmy jak dużym problemem są pospolicie
żyjące w domach roztocza. W tym artykule rozważymy, jaki odkurzacz spisze się najlepiej w walce z mikrobami.
Domowe porządki
Na pierwszy ogień przeanalizujemy „tradycyjny”, którego wyróżniamy wiele typów, lub inaczej, do jakiego stosujemy różne rodzaje filtrów.

Czy bezskutecznie chcesz wyszukać inny tego rodzaju wpis? Jeśli tak, to autentycznie zalecam ten tekst (https://www.wsiz.wroc.pl/) - to na pewno jest to, czego właśnie w tej chwili potrzebujesz.

Z filtrem HEPA, co z angielskiego oznacza iż ma zwiększoną sprawność w zbieraniu drobin kurzu. W ramkę wkładany jest komórkowy materiał przypominający łykowaty papier, który działa jak bibuła – wyłapuje z powietrza cząsteczki średnicy do 0,01 mikrona, czyli może także wyłapywać gazy i nieprzyjemne zapachy. Skuteczność tych filtrów sięga niemal 100%!

Dalej mamy filtr wodny. Odkurzacz taki ma zbiornik, w którym nieczystości są zraszane albo wpadają do wlanej tam wcześniej wody. Woda zlepia kurz, dlatego zmniejszona jest liczba pyłków w wydmuchiwanym powietrzu, a samo powietrze jest ponadto zwilżane a także ujemnie jonizowane, co polepsza mikroklimat mieszkania. Wygodą odkurzaczy beam jest to, że nie potrzeba do nich worków – zabrudzenia wylewa się do kanalizacji, a zbiornik myje - Beam firma produkująca odkurzacze centralne. Całkiem tanie rozwiązanie, najczęściej stosowane przez ludzi mieszkających w domach prywatnych.Niespecjalnie używany parowy wytwarza parę, którą pod ogromnym ciśnieniem nakierowuje się na czyszczoną powierzchnię. Para wnika głęboko, rozpuszcza zanieczyszczenia, a następnie jest wciągana przez aparat. Tym sposobem usuwa się wszelakie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego oraz nieorganicznego, a w dodatku dezynfekuje i zabija roztocza oraz zarodki pleśni. Należy stosować do niego wodę odkamienioną. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w niszczeniu mikroorganizmów. Nawet jeżeli będziemy mieć najlepsze, najdroższe i najbardziej zaawansowane technicznie ale „tradycyjne” urządzenie odkurzające, które bardzo skutecznie oczyszcza wsysane powietrze, nadal będzie ono wydmuchiwać je do pomieszczenia w którym odkurzamy. Najlepszym, ale niestety drogim rozwiązaniem jest odkurzacz centralny - zobacz najnowsze ceny za odkurzacz centralny.

Bardziej odpowiednie będzie nazwanie go systemem. Prędkość powietrza płynącego przez rury ssące jest na tyle duża (do 130 km/h), że uniemożliwia osiadanie pyłków i roztoczy również wewnątrz instalacji. Takiego komfortu nie da żadne tradycyjne urządzenie, nawet takie z filtrem HEPA czy wodnym. Ponadto, ogromna siła ssania urządzenia eliminuje zabrudzenia nie tylko z powierzchni wykładzin lub dywanów, ale także z głębszych warstw, np. tapicerowanych mebli. Nie podrywa czątek i w żaden sposób nie zanieczyszcza atmosfery w sprzątanym pokoju, bo pyłki i zużyte w trakcie sprzątania powietrze usuwa zawsze na zewnątrz budynku. W domu wysprzątanym tym systemem, powietrze jest czyste, bez kurzu, drobnoustrojów i roztoczy. Wadą jest jedynie wspomniana już wysoka cena, dochodząca do nawet 10 000 złotych oraz instalacja, która powinna zostać wykonana w trakcie budowania domu.Kurz domowy to mieszanka silnych alergenów, wśród których najsilniejszymi są roztocza kurzu domowego. W czasie porządków – odkurzania podłóg i trzepania pościeli – alergeny roztoczy unoszą się w powietrzu. Ten artykuł nie ma na celu wybrać najlepszego typu ani urządzenia ani filtra, ale przedstawienie ich sporej liczby różnych rodzajów.

Tags: dom, system, filtr