Poznawaj pojęcia związane z prowadzeniem działalności biznesowej, żeby zyskać wiedzę, jak stosować je w swej firmie

Posted on 21/10/2019 12:14pm

Bycie właścicielem przedsiębiorstwa obliguje do poznania różnych pojęć i przepisów powiązanych z prawem oraz podatkami. Daje to dużo pożytku, bowiem dzięki lepszej znajomości ustaw i przepisów, można liczyć na różne udogodnienia oraz ulgi. Czasem zdarza się jednak tak, że dla przedsiębiorcy niektóre hasła okazują się niejasne oraz nie potrafi wykorzystywać okazji, przed jakimi staje jego przedsiębiorstwo.

franczyza
Author: Nowa Farmacja
Source: http://www.nowafarmacja.com.pl/
Co to jest skala podatkowa?

Każdy z nas okazuje się świadom, co to są podatki, jak również, że trzeba je opłacać. Mało kto jednak zagłębia się w tajniki podatkowe oraz ma świadomość, czym jest na przykład skala podatkowa, a hasło to ma kluczowe znaczenie dla wysokości podatku, który należy zapłacić. Skala podatkowa jest niczym innym, jak wzorem wedle którego oblicza się wysokość podatku od dochodu, jaki uzyskuje się w danym roku podatkowym. Skala podatkowa dzielona jest progami podatkowymi, jakie określają, jaką stawkę podatkową zapłaci dana osoba - czytaj tutaj.Jak wystawić fakturę vat?

Faktura vat jest rodzajem rachunku dokumentującego dokonaną transakcję sprzedaży produktu albo świadczenia usług, jest ona przedstawiana przez podatników podatku Vat - więcej szczegółów. Sposób sporządzania faktury vatowskiej regulują specjalne kodeksy, jakie wyraźnie zaznaczają, co powinno znaleźć się na wspomnianym dokumencie. Na fakturze vat musi być umieszczona informacja o przeprowadzonej transakcji, jej data, jak również kwoty jednostkowe, wartości bez podatku, stawka podatku oraz wartość z uwzględnieniem podatku. Na fakturze powinny znaleźć się także informacje o wystawiającym fakturę i nabywcy. Dokument jest wykonywany w co najmniej dwóch sztukach, oryginał najczęściej otrzymuje klient, choć coraz częściej brakuje rozróżnienia na kopię oraz oryginał.

pieniądze
Author: Andrius Repsys
Source: http://www.flickr.com
Umowa franczyzowa - czy to się opłaca?

W pewnych przypadkach przedsiębiorcy ważą się na podpisanie umowy franczyzowej - czytaj tutaj. Ten model umowy często jest wykorzystywany w przypadku obiektów handlowych i gastronomicznych, kiedy to franczyzobiorca korzysta ze znaku towarowego, receptur, jak też różnych informacji dotyczących prowadzenia działalności. Z tytułu korzystania z franczyzy ponosi się opłaty franczyzowe oraz licencyjne, z kolei calutki zysk wędruje do rąk franczyzobiorcy. W czasie podpisywania podobnej umowy, należy dokładnie omówić wszelkie detale oraz upewnić się, że okazuje się ona dla przedsiębiorcy opłacalna.

Tags: podatki, Ustawa, cena, franczyza