Przyjście na świat smyka to cudowny dzień i początek dosyć długiego urlopu macierzyńskiego

Posted on 14/01/2022 7:44am

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, żeby ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.


Każda matka uzna, że pierwszy rok maleństwa bywa najważniejszy.
pożyczka
Author: Mark Hodson Photos
Source: http://www.flickr.com


Jest to czas, gdy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi tylko o mleko i pilnowanie, ale o budowanie się pięknej więzi, która może mieć wpływ na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu każda świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swym skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość pieniędzy, które otrzymamy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w okresie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego szkraba. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być też niższa aniżeli 75% kwoty najmniejszego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł.

Jeśli przedstawiany artykuł jest dla Ciebie interesujący, odwiedź ten link program do listy płac, a dowiesz się więcej informacji, jakie Cię bardzo zainteresują.

Zatem w najczarniejszym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże kwoty, ale mało która kobieta w dzisiejszych czasach zarabia najniższą krajową. Ponadto niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Jeżeli dodać tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś można także liczyć na dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.

Tags: cena, rok, składki, kraj