W jaki sposób sprawić samodzielnie dobre zdjęcia

Posted on 07/10/2019 7:38am

Robienie sesji zdjęciowej samej sobie nasuwa wiele kłopotów nawet komuś, kto z aparatem fotograficznym jest oswojony, a co dopiero debiutantom. Przedstawiamy kilka rad, które powinny uprościć przebrnięcie przez pierwsze sesje jak też wypracowanie własnych metod fotografowania.
Nie ma to, jak umówić się w kilkuosobowej grupie na sesję zdjęciową. Nie każdy jednak ma takie warunki jak też możliwości – zaś udane fotografie pragnie mieć każdy. Trzeba więc samemu chwycić za aparat.


sigma s 150-600
Author: liketearsintherain's buddy icon
Source: www.flickr.com
Dobór przyrządu. Obecnie jest on oczywisty – wybieramy aparat cyfrowy. Ma on tę przewagę nad sprzętem klasycznym, zwanym też analogowym, że nie musimy wywoływać filmu i robić z niego odbitek. Aparat analogowy posiada jeszcze tę ułomność, iż efekt naszej pracy spostrzegamy dopiero po czasie. . Rezultat pracy na przyrządzie cyfrowym widzimy bezzwłocznie, a w dodatku można go jeszcze udoskonalić w komputerze. Dużą zaletą cyfrowych aparatów jest też możliwość podłączenia ich do TV. Dzięki temu można znacznie lepiej spostrzegać, co będzie na zdjęciu. Możemy więc przybrać właściwą pozycję, ustawić się w taki sposób, jak chcemy. Mamy także pewność, że w kadrze zmieściło się to, co miało się pomieścić. Przy doborze miejmy na uwadze, iż im wyższy model aparatu, tym więcej ma opcji. Prawie każdym z nich można zrobić dobre zdjęcie, a nawet te nieskomplikowane cyfrówki kompaktowe przynoszą o wiele więcej możności niż idiotkamery zatem ich odpowiedniki w świecie aparatów klasycznych. Najtańsze z nich możesz nabyć już za ok. 500 zł, zaś za ok. 1000 zł kupimy już całkiem nie byle jaki kompakt z wyższej półki, mający wiele funkcji typowych dla profesjonalnych lustrzanek. Jeśli stawiamy na profesjonalny przyrząd, ważny jest obiektyw. Polecam obiektyw sigma 50/1.4 - sigma-sklep.pl/sigma-50-f1-4-ex-dg-hsm,485,p.html.
Tło. Gdy boimy się, iż na fotografii zostanie rozpoznane nasze mieszkanko, najlepiej wykonać zdjęcia na tle jednokolorowych zasłonek, pustej ściany itd. Jeśli jednakże nie obawiamy się pokazać własnego mieszkania, poszukajmy najładniejszego zakątka w domu. Warto także uprzątnąć na planie. Nic tak nie szpeci należytych zdjęć, jak chaos, jaki panuje w tle.


sigma 50/1.4
Oświetlenie. Od należytego światła zależy w dużej mierze jakość fotografii. Kardynalna zasada: fotografie robimy zgodnie z biegiem padania światła – pod żadnym pozorem na odwrót. Nie stawajmy zatem na tle okna w ciągu dnia, bo postać nie będzie odpowiednio zauważalna. Należy też uważać, jeśli wykonujemy zdjęcia mając otwór okienny z boku. Nadto obfite światło wpadające przez okno może prześwietlić cząstkę zdjęcia, podczas gdy inna jego część – pozostająca w cieniu – zostanie niedoświetlona. Nie można zatem robić fotografii we wnętrzu, do którego wpadają promienie słoneczne, dlatego że wtedy rezultat ten będzie murowany. Okno musi znajdować się naprzeciwko fotografowanej osoby. Dobrze jest jednakże zatroszczyć się o dodatkowe sztuczne światło, bowiem przeważnie ilość światła wpadająca przez nasze okna jest zbyt mała. Sztuczne światło najprościej otrzymać z lampy błyskowej.
Pamiętajmy jednak, iż zasięg większości lamp błyskowych wkomponowanych w aparat nie przekracza 5 m. Do doświetlenia fotografii za dnia to wystarczy, ale jeśli robimy fotografie w nocy, prawie zawsze będzie to zbyt mało.


Na zakończenie należy wspomnieć o tym jak znaczący jest dobry obiektyw. Rekomendowane obiektywy to m.in. sigma s 150-600 - z tego źródła.