W jakich miejscach stosowane są ochronniki przepięciowe? Do jakich rzeczy mogą służyć? Czy używa się ich także w przypadku fotowoltaiki?

Posted on 26/07/2021 8:39am

Urządzenia elektryczne są poddane oddziaływaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Najczęściej to nasilenie jest pod kontrolą, jednak czasem zdarzają się sytuacje, kiedy napięcie jest za duże i wtedy urządzenie jest zagrożone zepsuciem.
Jakie zabezpieczenie stosowane jest na takie ewentualne sytuacje?


Ochronnik przeciwprzepięciowy (ważne źródło) montowany jest na aparaturze właśnie na wypadek tego typu sytuacji. Kiedyś zwany był odgromnikiem właśnie dlatego, iż sytuacje, o jakich mowa to przykładowo uderzenie pioruna. W momencie, kiedy dojdzie do wyładowania przykładowo podczas burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. tego typu urządzenie skraca czas jak również siłę impulsu. Takie urządzenie montuje się często na kluczowych elementach sieci elektrycznej, takich jak transformatory.


na tej stronie
Author: clry2
Source: http://www.flickr.com


Gdy chodzi o ograniczniki fotowoltaika (SP - klimatyzacja wrocław) również stosuje je do zabezpieczenia systemu. W tej dziedzinie stosuje się głównie dwa typy ograniczników. W miejscach, w jakich ma się do czynienia z prądem stałym są to specjalne rodzaje urządzeń, z kolei tam gdzie jest prąd przemienny są one normalne.

Nim wyłączysz swój komputer, przeanalizuj jeszcze jedną informację, gdyż naprawdę zalecam te informacje (https://gohero.pl/dji-mavic-air-2), dlatego że ma ono niebywale przydatne informacje.

Dobrze jest również mieć pojecie, iż jeśli dobrane będą one w sposób niewłaściwy to realne jest zagrożenie pożarowe. Na pewno też system fotowoltaiczny musi zostać zainstalowany wraz z piorunochronem. Jednak używać trzeba, ażeby takie urządzenie nie znajdowało się blisko elementów systemu PV.
Tego rodzaju ograniczniki mają powszechne zastosowanie tam, gdzie zagrożenie takimi zmianami prądu jest realne. Minusem jest na pewno ich cena, dlatego trzeba zastanowić się czy użycie ich jest na pewno niezbędne.

Tags: części, element, sprzęty