Życie bez norm? Jak sobie trudno to wyobrazić. Może i byłoby niekiedy miło, lecz na dłuższą metę nie dałoby się tak żyć

Posted on 19/05/2022 7:45am

Trudno sobie wyobrazić jakąś instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez konkretnych uregulowań, które zapobiegają nadużyciom i innym sposobom negatywnych praktyk. Ogólnie to tworzy się różne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać niedobrym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym można uregulować nasze kontakty ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Co by było gdyby nie było takich regulacji?


sklep
Author: Alexander Synaptic
Source: http://www.flickr.com
Można sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu. Jak gdyby nie było regulaminu sklepu to można by uregulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, ze zwrotami, z reklamacjami. Byłby chaos, którego nie da się opanować. Nie istniałyby instrukcję, jak zachować się w danym momencie, konkretnej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa byłaby, jak gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.


Właściwie trzeba by było zaczynać, jakby każdy dzień od nowa, bo tak istotnie wyglądałoby nasze przyjście do pracy. Wiedzę prawdopodobnie byśmy sobie przekazywali ustnie, gdyż nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i innymi postanowieniami. A ile by było przeinaczeń, pomyłek w takiej sytuacji. Jest to ciężkie do wyobrażenia, ale można to określić po prostu jednym słowem: chaos. Popatrzmy na wielki organizm jakim jest państwo. Co by to było, jakby nie istniała konstytucja, ustawy i pozostałe akty prawne (zobacz regulamin sklepu).

Zaciekawiony? To dla nas rewelacyjna informacja. Więc kliknij tu składki zus 2020 i oglądaj nawet bez końca następne rzetelne wpisy.

Państwo szybko pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, że przepisy można lekceważyć?


sklep
Author: grassrootsgroundswell
Source: http://www.flickr.com
No można to potraktować jako dziecinne podejście do tematu. Oczywiście, w tej materii jest inny kłopot: za dużo absurdalnych przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Nadmierne przepisy i biurokracja w każdej sferze życia potrafią zrobić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno powinniśmy pamiętać. jednocześnie, właściwie wprowadzone przepisy to wiele dobrego, bo dzięki nim prościej się funkcjonuje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Dowiedź się więcej:

Tak działają mądre regulacje. Jeśli jesteśmy zakładaniami bezsensownych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc można je obchodzić. Ta oczywiście droga prowadzi donikąd. Można walczyć ze złymi przepisami, ale jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.

Tags: przepisy, sklep