Z głową w chmurze - Cloud Computing, a więc współczesne przechowywanie danych

Posted on 11/06/2022 12:00am

Jeśli korzystasz codziennie z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox masz do czynienia z praktycznym wykorzystaniem tzw. cloud computing. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie niezbędne dane, zdjęcia i wszelkie zapiski zawsze pod ręką bez względu na urządzenie z którego w konkretnej chwili korzystamy.

cloud computing, chmura
Author: JD Hancock
Source: http://www.flickr.com
W najprostszym ujęciu, cloud computing a więc dane w chmurze, to metoda przechowywania i dostępu do danych jak i programów za pośrednictwem Internetu - bez zapisywania tychże wprost na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. Jak to funkcjonuje? W tradycyjnym, dotychczasowym modelu, programy i aplikacje włączaliśmy i zapisywaliśmy lokalnie na dysku twardym. Dane w chmurze jednakże, zapisywane są na serwerach korporacji zewnętrznych jak chociażby Google oraz udostępniane nam jako usługa przez sieć. W ten oto sposób możemy z nich korzystać z jakiejkolwiek lokalizacji, z dowolnego urządzenia podpiętego do sieci. Tak działająca funkcjonalność powoduje, że cloud computing jest technologią bardzo komfortową w użytkowaniu. Klient np. usługi Dropbox, ponosi koszty za wynajęcie przestrzeni wirtualnej serwera firmy Dropbox. Nie ma zatem konieczności zakupu własnych serwerów takich jak. centos server, ażeby zbierać całość własnych danych tj. fotografie, filmy, muzykę.chmura, dane, cloud computing
Author: Chris Potter
Source: http://www.flickr.com
Rozmawiając o danych w chmurze warto dodać, że do rozwoju technologii zapisu w chmurze w pełni przyczynił się wzrost popularności technologii mobilnych - w tym smartfonów. Potencjał cloud computingu jest bardzo duży natomiast sama technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wystarczy wspomnieć, iż już nawet całe urządzenia które używamy na co dzień mogą być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, a więc komputer, którego OS działa w technologii cloud computingu. Technologia ([poznaj systemy identyfikacji rfid) danych w chmurze, która udostępnia zasoby utrzymywane na przeróżnych modelach serwerów tj. centos server, przez sieć.

Tags: PC, technologia, Cloud computing, Dropbox