Znaczenie dysku twardego dla komputera - pogłęb swoją wiedzę o IT

Posted on 02/04/2019 4:45pm

Komputer obecnie to urządzenie tak powszechne jak 100 lat temu wieczne pióro - narzędzie aktualnie już prawie w zaniku. Nie wiemy jakiego rodzaju przyrządów będziemy uniwersalnie używać w kolejnym wieku. Wiadomo jednakże, że wymagania wobec tych przyrządów rosną. Lawinowo wzrosło zapotrzebowanie na efektywne komputery bardzo szybko przetwarzające informacje, co w istotny sposób oddziaływa na komfort pracy.
Jednym z najbardziej istotnych jest dysk twardy - urządzenie w którym zarejestrowane są wszystkie informacje, razem z systemem operacyjnym. Współcześnie mamy do dyspozycji 2 odmiany tego typu narzędzi: starszy HDD i nowsze dyski SSD. Oba rozwiązania mają swoje niedociągnięcia i pozytywy. Należy więc mieć pojęcie do czego potrzebny nam jest ów dysk.
dysk twardy
Author: WD
Source: WD
Jeżeli zależy nam na dużej pojemności, wiemy iż przechowywać będziemy duże pliki, najodpowiedniej byłoby zdecydować się na HDD. Z kolei jeśli pojemność dysku ma dla nas małe znaczenie, warto rozważyć kupno nowszej technologii. Dyski SSD wyróżniają się małymi rozmiarami oraz dużą szybkością pracy i dużo większą odpornością na uszkodzenia fizyczne. Niestety, także mniejszą pojemnością. Jednak dziś w zastosowaniach biurowych ilość miejsca na dysku komputera na którym pracujemy ma coraz mniejsze przesłanie, albowiem większość danych gromadzimy i tak na serwerach daleko od naszego biureczka.

Rzecz jasna nawet jeżeli przewidzimy, iż nie chcemy przechowywać informacji w tzw. chmurze obliczeniowej można zastosować rozwiązanie hybrydowe, to znaczy dyski SDD wykorzystać jako miejsce w którym zainstalowany będzie system operacyjny i inne potrzebne oprogramowanie. Z kolei rezultaty naszej pracy możemy przechowywać na dysku zewnętrznym talerzowym podłączonym do laptopa z pomocą kabla USB. Dyski SDD sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędna jest cicha praca oraz małe rozmiary.


Wspomniano w tym tekście o serwerach. Zagadkowe to pojęcie oznacza urządzenie o ogromnej pojemności do którego podłączone są w większości wypadków zdalnie inne komputery. Do sprawnego funkcjonowania tychże urządzeń nieodzowne jest specjalistyczne oprogramowanie. Podobnie jak w domowym komputerze mamy do wyboru oprogramowanie oparte na środowisku Windows oraz Linux. Trzeba przyznać, iż oprogramowanie typu Linux Server jest bardziej popularne przez wzgląd na jego większą elastyczność jak też zdecydowanie większe bezpieczeństwo.

Tags: komputer, system operacyjny, Urządzenia