Istotność wielkich objętości danych

Posted on 12/01/2022 7:11am

Nasza cywilizacja opiera się na informacji. Popularne jest powiedzenie, że kto ma informację ów ma władzę. Prawdopodobnie nigdy w historii nie było ono tak bardzo prawdziwe. Nagromadzamy coraz więcej informacji o różnym stopniu istotności. Firmy nagromadzają dane o naszych preferencjach handlowych. Rzecz jasna nasi pracodawcy także gromadzą olbrzymie ilości informacji o nas, pracownikach i to poczynając od początku do końca umowy o pracę.

magazynowanie danych
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Wzmiankowane dane są nie jedynie magazynowane, ale też przetwarzane. Zarządzanie bazami danych tak ogromnych rozmiarów nie jest wcale proste. Zaświadcza o tym chociażby fakt, iż powstała odrębna dyscyplina wiedzy, nazwana od angielskiej nazwy gigantycznych zbiorów informacji Big Data.

Jeżeli zaintrygował Cię opisywany artykuł, wejdź też na ten link, ponieważ znajdziesz tam inny tego typu świeży materiał (www.biurohexus.pl/category/blog/) - on także jest warty polecenia.

Termin ten łączy w sobie ogół zagadnień z wielu dyscyplin wiedzy, przykładowo informatyki, zaawansowanej matematyki a nawet fizyki. Zarządzanie bazami danych nastręcza nie jedynie stworzenia wydajnych matematycznych metod analizy ich zawartości lecz także efektywnych nośników informacji na jakich są one przechowywane. Coraz to w wyższym stopniu istotne są metody ich zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem. Jak istotne jest zabezpieczanie zbiorów w rodzaju Big Data nie trzeba nikogo przekonywać - raczej nikt nie chciałby żeby przykładowo informacje o jego schorzeniach czy podjętej kuracji były powszechnie dostępne. Możemy sobie zadać pytanie, czy możemy sobie pozwolić na nietworzenie takich ogromnych baz danych. Odpowiedź będzie jednoznaczna - nie można.

Porównaj: big dataduża ilość danych
Author: MBWA PR
Source: http://www.flickr.com
Co więcej, możemy spokojnie założyć, iż ilość oraz wielkość takowych zbiorów informacji będą bez ustanku rosnąć. Pierwsze z brzegu przykłady to prace nad tak zwaną elektroniczną receptą albo centralną ewidencją dokumentów pozwalającym na załatwienie takich kwestii jak wystawienie nowego dowodu osobistego bądź innego zaświadczenia w dowolnym urzędzie, niezależnie od aktualnego miejsca pobytu. Zarządzanie bazami danych to nie jedynie problem administracji państwowej oraz działu osobowego każdej firmy. Dla wszystkich przedsiębiorstw telefonicznych zarządzanie bazami danych to powszedniość. Przetwarzają one każdego dnia miliony danych. Bez wzmiankowanych baz danych nowoczesna gospodarka a nawet cywilizacja nie byłaby w stanie funkcjonować - przenieś się tutaj.

Tags: informacje, dostęp, Zarządzanie, umowy, przetwarzanie